Destek Panelinin Amacı

Destek Paneli, hizmet paketi satın almış müşterilerin iş teslimine kadar olan süreçte veya web tasarımı gibi destek süresi bulunan çalışmaların destek süresince, geliştirme aşamasında rol almak ve ihtiyaç duyulan revizelere çözüm bulabilmek için kullanıma sunulmuştur.

Sorumluluklar

Destek talebini/ticket oluşturan müşterinin talebe verilen cevapları takip edebilmesi için panele kayıtlı e-posta adresine bildirim e-postası gönderilmektedir. Taleplere verilen cevapları takip etmek müşterinin kendi sorumluluğundadır. Ayrıca bir iletişim kanalı ile bildirim veya haber verilmemektedir.

Talebi oluşturan müşterilerimize tavsiyemiz; panele kayıt olurken kullandıkları e-posta adresini takip etmeleridir.

Ticket / Destek Talebi

Karşılaşılan sorun veya ihtiyaç duyulan revize için işlem başlatmak için ticket yada destek talebi oluşturularak iletişim kurulur. İhtiyacı açık bir şekilde gerekirse dokümanlar ve internet sayfa bağlantıları ile belirtme daha efektif ve hızlı yol almayı sağlayacağı için dikkat edilmesi önem arz etmektedir.

Aynı konular için tek bir ticket/destek talebi oluşturmak işlemlerin takibi için doğru olacaktır. Farklı konular için ise ayrı ayrı talep oluşturulması tavsiye edilir. Böylelikle işlemi devam talepler kapatılmaz ve cevaplanmak için işlem sırasında bulunmaya devam eder.

Destek Süresi

Satın alınmış hizmetin teslimi ile destek süresi tamamlanır.

Eğer satın alının hizmet web tasarımı gibi destek süresi içeren bir hizmet ise destek süresi boyunca taleplere cevap verilir. Web ve E-ticaret tasarımı hizmetini satın alan müşterilerin destek hizmeti, ödeme yapılmaya müteakip başlar ve hizmet paketinde belirtilen süre kadar devam eder. Destek hizmet süresi tamamlandıktan sonra eğer ticket/destek talebi oluşturulursa taleplerine cevap bulabilmek için “Destek Paketi” satın almaları gerekmektedir.

Destek Talebinin Kapatılması

Açılmış destek talebi son cevabın ardından 5 gün boyunca herhangi bir aksiyon olmaması neticesinde otomatik kapanacağı gibi talebi oluşturan ya da talebi cevaplayan yetkili tarafından da kapatılabilmesi söz konusudur.

Herhangi bir şekilde kapanmış talep tekrar açık duruma getirilebilir.